[Photo] The 2022 Demonstrations of the Paris Opera School of Dance

The traditional Demonstrations of the Paris Opera School of Dance took place in 2022 on December 3, 17 and 18 at the Palais Garnier. Back in pictures on the different classes that have succeeded on stage.

Director of the School of Dance

Elizabeth Platel

Girls Sixth Division

Teacher: Laurence Laffon

Accompanying pianist: Irene Pavinato

Students : Chiara Chevalier, Charlène David, Marie Gillet, Alice Grosjean, Marie Haddjeri, Daria Halushika, Lucie Lalevée, Léa Lelong-Cougnée, Alix Peauuvreaux, Noémie Ruffin, Joséphine Van Der Plas, Alisa Hushchyma (one-year trainee).

Boys Sixth Division

Teacher: Veronique Doisneau

Accompanying pianist: Craig Edwards

Students : Aaron Babin, Hugo Carniato, Ruben Carrée Le Rallec, Samson Chambolle, Vadim Chaudet, Andéol Ferrand, Sacha Mescoff, Joackim Montanuy, Célian Petit, Nick Deckers (one-year trainee) and Noa Dumas (one-year trainee).

Fifth Girls Division

Teacher: Muriel Halle

Accompanying pianist: Yuko Tsuchiya

Students : Sora Bernaert, Eugélie Colin, Ambre Goubin, Constance Henaff, Camille Lemaire, Constance Merleng, Sofiia Pavlovska, Aurore Pontarlier, Ly Lan Terreaux, Carina Giorgiu (one-year trainee), Adélaïde Jezequel (one-year trainee), Sasha Kerbrat (one-year trainee ), Colette Rieu (trainee for one year), Polina Kashkurtseva (free auditor).

Boys Fifth Division

Teacher : Emmanuel Hoff

Accompanying pianist: Philippe Cavagnat

Students : Émile Arselin, Marvin Linus Baumann, Sabri Ben Gara-Ali, Basile Bonnet, Léon Garnier, Lucas Letihon, Samy Ilian Zerargui, Léopold Archambault (trainee for one year), Clément Blanchereau (trainee for one year).

Girls’ Fourth Division

Teacher: Geraldine Wiart

Accompanying pianist: Valeria Vitaterna

Students : Anaïs Bourdy, Héloïse Brenot, Inès Briki, Héloïse Bultel, Cassandre Faugas, Théa Katra, Lilie Lemaire-Rio, Ludmilla Mainolfi, Marie-Emeline Pelletier, Nora Philippe, Ana Picard, Faustine Rennes, Salma Chemin–Katar (trainee for one year) , Malia Kaseke (one-year trainee).

Boys Fourth Division

Teacher : Karl Paquette

Accompanying pianist: Isabelle Van Brabant

Students : Ricardo Asero, Antonin Ange Boutet, Bastien Galipaud, Andreï Liberge-Dondoux, Hadrien Masson, Andrea Oulahcene, Apollin Penin, Jean-Baptiste Roblain Chollet, Justin Toubas, Benjamin Imerovski (one-year trainee), Niccolo Mongelli (one-year trainee).

Girls Third Division

Teacher: Fanny Gaida

Accompanying pianist: Matthew Lecoq

Students : Safiya Bilek, Diane Billong, Ekaterina Bréau, Louise Cabrol, Domino Chevallier, Amandine Couëffé (pending examination), Jeanne Hoarau, Jeanne Larchevêque, Moërie Lebigot–Dymon, Elikya Oniangue Adamo, Claire Raynaud–Flavier, Maeliss Taraconat, Taisiia Vasileva.

Boys Third Division

Teacher : Christopher Duquenne

Accompanying pianist: Masako Shimura

Students : Sacha Alié, Ilyane Bel-Lahsen, Shaun Blondel, Maxime Colin, Nael Dimbas, Miora Dumay, Gauthier Millet–Maurin, Camillo Petochi, Marcel Sardà Masriera, Marc-Anthony Betta Ndabo (one-year trainee).

Girls’ Second Division

Teacher: Fabienne Cerutti

Accompanying pianist: Claire Djourado

Students : Constance Colin, Typhaine Gervais, Prune Kaufmann, Albane de Lacropte de Chanterac, Anaïs Morin Choukroun, Viktoriia Pirogova, Laure Ravera, Indira Sas, Léa Schneider, Manon Baranger (trainee for one year).

Boys Second Division

Teacher : Yann Saiz

Accompanying pianist: Ellina Akimova

Students : Achille Delaleu-Rosenthal, Tristan Deflorenne, Rémi Hairy-Araujo, Hadrien Moulin, Martin Paul, Oscar Verhaeghe, Carlo Zarcone.

Girls First Division

Teacher: Carole Arbo

Accompanying pianist: Laurent Choukroun

Students : Tosca Auba, Eve Belguet, Chiara Chapelet, Maëlys Chiorozas, Lilas Parra, Lisa Petit, Jasmine Atrous (graduate), Luciana Delgado Sagioro (trainee for one year), Nathalie Henry (trainee for one year).

Boys First Division

Teacher : Wilfried Romoli

Accompanying pianist: Gaelle Sadaune

Students : Benjamin Adnet, Baptiste Bénière, Corentin Dournes, Matéo Gouze, Mei Matsunaga, Paul Mayeras, Tristan Sabatié, Edouard Wormser, Stanislas Prieto (graduate), Léon Rambaud (graduate), Emryck Sanchez-Raffy (graduate), Micah Levine (one-year trainee ).

Sixth and fifth division girls and boys, folk dance lessons and baroque dance

Teacher and accordionist: Mary Blaise

Accompanying pianist: Valeria Vitaterna

Sixth and fifth division girls and boys, musical expression lessons

Teacher : Scott Alan Prouty

Fifth division girls and boys, mime lessons

Teacher: Yasmine Piletta

Accompanying pianist: Isabelle Van Brabant

Fourth division girls and boys, character dance lessons

Teacher: Jessica Choppe

Accompanying pianist: Isabelle Van Brabant

Third division girls and boys, character dance lessons

Teacher: Roxana Barbacaru

Accompanying pianist: Ellina Akimova

Second division girls and boys, contemporary dance classes

Teacher: Iris Florentiny

Accompanying pianist: Gaelle Sadaune

Girls’ and boys’ first division, adagio lessons/pas de deux

Teacher : Wilfried Romoli

Accompanying pianist: Masako Shimura

[Photo] The 2022 Demonstrations of the Paris Opera School of Dance